Vajinal Mantar İlaçları ve doğal tedavi

Vajinal akıntı, yanma ve vajinada kaşınma belirtileriyle kendini gösteren vajinal mantar enfeksiyonu konusunda akla gelen soruları sizler için yanıtladık. Vajinal mantar ilaçları, vajinal mantar doğal tedavi konusundaki cevapları makalemizde bulabilirsiniz.

Vajinal Mantar Tedavisinde Sirke

Sirke doğal antibakteriyel özelliği ile tercih edilebilir. Doğal şekilde üretilmiş elma sirkesi tercih edilebilir ve bir bardak su içine yaklaşık 2 yemek kaşığı karıştırılarak günde 2 defa içilebilir. Şeker veya bal eklenmemelidir. Öğlen veya akşam yemeğinden önce aç karnına tüketilebilir.

Vajinal Mantar Akıntısı

Akıntı rahatsızlığın iki farklı türüne göre beyaz veya yeşilimsi olabilir. Yeşilimsi renge sahip olduğunda iltihaplı olduğu için mutlaka doktor kontrolü gerekir. Akıntı için sık sık tampon uygulanabilir, ıslak giysilerden kaçınılması ve sürekli olarak temizliğe dikkat edilmesi gerekir.

Vajinal Mantar Nasıl Bulaşır?

Mantar rahatsızlığı yaşayan kişinin elbiselerini giyilmesi, doğru bir dezenfeksiyon sağlanmaması, hijyenik kullanmayan tuvalet ve havuzlardan mantar bulaşabilir.

Vajinal Mantar Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Vajina bölgesinde ve iç duvarlarda ağrı oluşacağı için ve enfeksiyonun daha fazla bulaşma riski bulunduğundan dolayı cinsel ilişki tavsiye edilmez. Rahatsızlığın ortaya çıkardığı sorunların artmasına neden olabilir ve tedavi sürecinde daha fazla ağrıya neden olur.

Vajinal Mantar Gebeliğe Engel Mi?

Bu mantar enfeksiyonu gebeliğe engel bir durum değildir. Fakat enfeksiyon çok ileri düzeye ulaştığında ve tedavi olunmadığında gebe kalmak zorlaşır. Kullanılan ilaçlar sperm üzerinde öldürücü etki oluşturduğundan, gebelik durumu daha zor bir hale gelebilir.

Vajinal Mantar Geçer Mi?

Hayat boyunca bir kez dahi olsa mutlaka mantar enfeksiyonlarına maruz kalabilirsiniz. Engelleyici noktalara dikkat ederek ve yanlışlardan kaçınarak mantardan uzak durabilirsiniz ve geçirdiğiniz rahatsızlıkta tam bir iyileşme elde edebilirsiniz. Doktorlar tarafından da belirtildiği şekilde ve doğal yöntemlerle hızlı ve kalıcı bir çözüm elde edilebilir.

Vajinal Mantar Erkeğe Bulaşır Mı?

Erkeklerde belirti göstermeden bulaşıcı Candida albicans mantarı yer alabilir. Penis başında ve gövdesinde kırmızılık ve kaşıntı gibi durumlarda varlığı anlaşılabilir. Bu durumda erkeklerinde kadınlar gibi sık sık yenilenen enfeksiyonları yer alıyorsa tedavi gerekir. Kadınlar üzerinden cinsel ilişki sırasında erkeklere de enfeksiyon ulaşabilir.

Vajinal Mantar İlaçları

Rahatsızlıkta tablet, krem veya fitil şeklinde kullanılabilecek vajinal mantar ilaçları vardır. Tablet veya fitil olarak verilen tek doz kullanım ilaçlar dışında antifungal olarak verilen kremler ön plana çıkar. Vajinal mantar ilaçları arasında sıklıkla bilinen;

  • Funit hap
  • Gyno Travogen fitil
  • Travazol krem
  • Pruzon krem
  • Coresatın krem
  • Zalain %2 20 gram krem ve Ketoral %2 40 gram krem
  • İtraspor veya Trovagen kullanılabilir.

Vajinal Mantar Tedavi Edilmezse

Akıntı kaşıntı ve yüksek rahatsızlık oluşturan bu enfeksiyon tedavi edilmediğinde, ilerleyerek vajinanın iç bölgelerine kadar ulaşabilir. İhmal edilmemesi gereken bu durumda mutlaka smear testi yapılması gerekir. Doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımından kaçınılmalı ve hastalık ilerlemeden mutlaka tedavi edilmelidir.

Kaynak: ceushelath.com

Vajinal mantar konusundaki diğer sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden uzmanlarımıza iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz