Vajinismus, vajina girişi çevresindeki kasların istemsiz kasılmaları sonucu kadınlarda görülen bir cinsel işlev problemidir. Bu hastalarda vajina çevresindeki kaslarda, penis, parmak, vajinal tampon ya da muayene spekulumu yerleştirme girişimi olduğunda istemsiz kasılmalar oluşur.

Ayırca vajinismus, bir objenin ya da penisin vajinaya girişinin hayal edilmesi sırasında da ortaya çıkabilir. Bu hastalarda cinsel birleşme sırasında kasların istem dışı kasılması sonucunda ağrı ve acı oluşur.

Bazı hastalarda ise gerçek bir cinsel ilişki mümkün olmaz. Hatta muayene esnasında da hastada kasılmalar ortaya çıktığından normal doğum bile söz konusu olmayabilir. Kadınlarda vajinismusun primer ve sekonder olmak üzere iki değişik formu vardır.

Primer vajinismus, cinsel birlikteliğin hiç olamaması durumudur. Sekonder vajinismus ise daha önce cinsel birleşme yaşamış kadının çeşitli nedenlerle sonradan cinsel birleşme yaşayamamasıdır.

Kadınlarda ilişkiye girememe nedenleri

Vajinismus hastalığının çok çeşitli nedenleri vardır. Hastalığın nedenlerinin büyük bir çoğunluğu psikolojik kökenlidir. İlişkiye giremeyen kadınlarda, genellikle genital bölgeleri ve vajinalarının boyutları hakkında yanlış inanışları vardır. Bu yüzden de vajinalarının içine herhangi birşey giremeyecek kadar ufak olduğuna inanırlar.

Kadınların geçmişinde cinsel taciz gibi ciddi bir travma, ağrılı bir jinekolojik muayene, ilk ilişkinin çok ağrılı olması, stres, katı yetiştirilme tarzı ve cinsellik hakkında yanlış bilgilendirilme gibi psikolojik tahribatlar vajinismusa neden olur. Bunun yanında idrar yolları enfeksiyonları, mantar, doğum yapma, menopoz, kanser, pelvik ameliyatı ve vulva acı sorunları da vajinusmusun nedenleri arasındadır.

Ayrıca endometriozis, kızlık zarının gergin olması gibi fiziksel durumlar da ilişkiye girememe nedeni olabilir, ancak bunlar sadece bir jinekolojik muayene sırasında ortaya çıkarılır. Rahatsızlığın nedenleri gibi belirtileri de genellikle psikolojik kökenlidir.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Kadının cinsel ilişki deneyimini gerçekleştirememesi veya ilişkinin ağrılı, acılı olması, cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı geçeceği düşüncesi, ilişki anı geldiğinde kalça, bacak veya tüm vücut kaslarında kasılmaların olması, cinsel ilişki anı geldiğinde terleme, bunalma ve bayılma hissi, sık olarak bacakları kapatma, kendini geri çekme ve başarısızlıkla sonuçlanan cinsel ilişki sonrasında ağlama krizleri hastalığın belirtileri arasındadır.

Vajinusmus (ilişkiye girememe) tedavisi nasıldır?

Vajinusmus Teşhisi için herhangi bir laboratovar testi yoktur. Öncelikle hastanın tıbbi özgeçmişinin ve sorunun ne olduğunun dinlenmesi gerekir. Daha sonra jinekolog hekim tarafından yapılan basit bir jinekolojik değerlendirmesiyle de hastaya kesin teşhis konulur.

Tedavide önemli olan sorunun nedeninin belirlenmesidir. Hastada sorun fiziksel kaynaklı ise jinekolojik olarak tedavi edilebilir. Eğer hastalığın nedeni psikolojik ise, psikoeğitim, davranışsal ve bilişsel terapiler gibi bilimsel yöntemler kullanılarak hastalar tedavi edilir.

Vajinusmus egzersizleri nelerdir?

Cinsellik, cinsel organlar hakkında bilgi, pelvik kaslarını güçlendirme, solunumu ve tüm vücut kaslarında gevşemeyi öğrenmeye yönelik egzersizler tedavide temel yöntemlerdir.

Bunun yanında chlostridium botolinum adlı bakteriden elde edilen toksinin hastaya enjekte edilmesi ile kaslarda kısmı felç oluşturarak gevşemeyi sağlayan botoks uygulaması ve çeşitli ölçülerde vajinal dilatatörler kullanılarak hastanın kendi kedine gevşemesinin sağlanması gibi tedavi yöntemleri de mevcuttur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz