Vitaminler hangi besinlerde bulunur? Sağlıklı yaşam için neler tüketmeliyiz? Yazımızda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Vitaminler vücut tarafından üretilemediği için “esansiyel” organik bileşikler arasında yer alır. Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını sürdürmesi için temel öneme sahip bu organik bileşiklere duyulan ihtiyaç, besinler aracılığı ile karşılanabilir.

Vücuttaki vitamin depolarının boşalmasına bağlı olarak birçok farklı sağlık problemi görülebileceği için vitaminler günlük beslenmeye dengeli bir şekilde eklenmelidir. Yeterince vitamin tüketilmediğinde ya da vitamin emilimini engelleyen hastalıkların bulunması durumunda ortaya çıkan vitamin eksiklikleri kronik hale gelmeden tedavi edilmelidir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Göz sağlığına, kemik sağlığına, hücre oluşumuna ve bağışıklık sistemine birçok faydası olan A vitamini; haşlanmış yumurta, dana ciğeri, kuzu ciğeri, nektarin, kayısı, marul, greyfurt, tereyağı, kırmızı biber, yeşil yapraklı sebzeler, somon balığı ve mango gibi hem hayvansal hem de bitkisel yiyeceklerden temin edilebilir.

B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Diğer B vitaminleri ile birlikte besinlerin enerjiye çevrilmesinde görevli olan B1 vitamini; mercimek, fındık, yoğurt, süt, peynir, tereyağı, dana ati, kuzu eti, kuşkonmaz, kurutulmuş domates ve ıspanak gibi besinlerde bulunur. B1 vitamini sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenler ve enerji metabolizmasında görevlidir.

B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Kuzu eti, dana eti, mantar, süt, yumurta, yoğurt, peynir, deniz ürünleri, badem, ıspanak ve ciğer gibi B2 vitamini içeren yiyecekler tüketilerek vücuda alınabilen B2 vitamini; günlük olarak tüketilmelidir.

Besinler B2 ihtiyacını karşıladığı takdirde kişinin yorgunluk, sinir hasarı, cilt sorunları, halsizlik ve cilt sorunları gibi farklı şikayetleri ortadan kalkar.

B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

“Niasin” olarak da adlandırılan; deniz ürünleri, tavuk eti, hindi eti, kuzu eti, dana eti, böbrek, mercimek ve bulgur gibi yiyeceklerde bulunan B3 vitamini; beyin fonksiyonlarının, hafızanın ve bilişsel fonksiyonların iyileştirilmesinde görev alır. Bu vitaminin tip 2 diyabet riskini düşürdüğü de bilinmektedir.

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Merkezi sinir sisteminin sağlığının korunmasında görev yapan B5 vitamini; avokado, dana eti, tavuk ciğeri, erik, maydanoz, biberiye, uskumru, somon, mantar, karnabahar, yumurta, süt ve yoğurt gibi besinlerde bulunur.

B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunan B6 vitamini; ay çekirdeği, dana eti, kuzu eti, muz, tavuk eti, avokado, patates, yumurta, süt ve yoğurt gibi besinlerin tüketilmesiyle vücuda alınabilir.

B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Kan şekerini dengeleyen, kas dokusunun onarılmasında görev yapan ve beyin fonksiyonlarını destekleyen B7 vitamini; mercimek, ıspanak, peynir, süt, yumurta, ıspanak, kuşkonmaz, yer fıstığı, ceviz, lahana, karaciğer, dana eti, tavuk eti ve tuna balığı gibi besinlerde bol miktarda bulunur.

B9 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini ile birlikte metabolizmanın en önemli fonksiyonlarında görev yapan ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynayan B9 vitamini; nar, kivi, Brüksel lahanası, mısır, havuç, avokado, kuşkonmaz, börülce ve mercimek gibi besinlerde bulunur.

Hamilelik döneminde; fetüs gelişimine birçok katkı sunan B9 vitamini ihtiyacı artmaktadır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Eksikliği halinde anemi, cilt sorunları ve merkezi sinir sistemi hastalıkları başta olmak üzere vücut fonksiyonlarının genelinde problemlere yol açabilen B12 vitamini hayvansal gıdalarda bulunur. Bu nedenle yetersiz beslenen kişilerde ve veganlarda B12 vitamini eksikliği sıklıkla gözlenir.

Dana eti, kuzu eti, tavuk eti, hindi eti, karaciğer, pastırma, ton balığı, somon balığı, somon, süt, yumurta ve peynir gibi gıdalar B12 vitamini içeren besinlere örnek olarak gösterilebilir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Cilt sağlığını iyileştiren ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltan C vitamini yalnızca bitkisel gıdalardan temin edilebilir.

B vitaminleri ile birlikte suda çözünebilen vitaminler arasında bulunan C Vitamini; yeşil biber, mandalina, portakal, limon, domates suyu, ananas, brokoli, çilek, kırmızı biber ve Brüksel lahanası gibi besinlerin tüketilmesiyle vücuda sokulabilir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Kemik sağlığının iyileştirilmesini ve kemik yoğunluğunun arttırılmasını sağlayan D vitamini güneş ışığından sentezlenebilse de gıdalar yoluyla da vücuda sokulabilir. Mantar, süt, yoğurt, peynir, yulaf ve yumurta sarısı gibi besinler D vitamini bakımından oldukça zengindir.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Kırmızı biber, mango, kivi, şalgam otu, somon balığı, fındık yağı, badem, kabak çekirdeği, kaju, bal kabağı, ıstakoz ve ahtapot gibi hem hayvansal hem de bitkisel gıdalarda bulunan E vitamini; cildi güzelleştirir, serbest radikallerle savaşır ve özellikle menstrüasyon dönemi ağrılarına karşı etki gösterir.

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Kan pıhtılaşmasını sağlayarak yaraların iyileşmesi sürecinde ve kalsiyum dengesinin sağlanmasında görev yapan K vitamini; peynir, Brüksel lahanası, dana eti, dana ciğeri, kivi, kaz ciğeri, erik, bezelye, ıspanak ve kale bitkisi gibi gıdalar aracılığı ile vücuda alınabilir.

Bir sonraki konumuz olan akciğer kanseri tedavisi yazımızıda okumanızı öneririz.

Tüm vitaminler hakkında bilgiler aşağıdaki makalelerde mevcuttur:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

B3 Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B5 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nelerde Bulunur?

B6 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B7 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B12 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir? B12 Nelerde Bulunur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz