Yabancı cisim yutma nedir?

Küçük yaştaki çocuklar çevresini keşfetme arzusuyla her türlü yabancı cismi ağzına sokma ve yanlışlıkla yutma eğilimindedir. Özellikle bir yaşın altındaki çocuklarda yabancı cisimlerin yutulması ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bunun yanında çocuklara verilen fındık, fıstık, çekirdek gibi yiyecekler veya oyuncak parçasının hava yoluna kaçması bu durumun en sık karşılaşılan nedenleridir.

Ayrıca çocukların ağlarken, gülerken, koşarken ağızlarında lokma bulunması veya bebeklere yattığı yerden biberonla mama ya da su verilmesi de nefes borusuna yabancı cisim kaçma riskini arttıran etkenlerdir. Yabancı cisim yutulması sadece bebeklerde ve çocuklarda karşılaşılan bir durum değildir.

Nadiren de olsa yetişkinlerde de balık kılçığı, kuruyemiş, meyve çekirdeği, çiğnemeden yutulan yiyecekler ve iğne gibi cisimlerin nefes borusuna kaçmasına neden olan ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar. Yabancı cisim yutan bireylerde birden başlayan boğulur gibi olma, nefes alamama, ses kaybı, öğürme, öksürme ve morarma en sık rastlanılan belirtilerdir.

Yabancı Cisim Yutma Tedavisi

Yabancı cisim yutulmasında hastanın hikayesi önemlidir, yutulan cisim yumuşak yapıda ise çocuğun sırtına vurmak, baş aşağı çevirmek ve karına baskı uygulamak ile cismi yerinden oynatmak mümkün olabilir. Bu girişimler başarısız olduğu takdirde acilde veya ameliyathane koşullarında laringoskopi endikasyonu yapılmalıdır.

Ayrıca kesin teşhis koymak ve solunum yollarını görüntülemek için bronkoskop, akciğer grafisi ve endoskopi gibi yöntemlerden de yararlanılabilir. Yutulan yabancı cisimlerin çoğunluğu kendiliğinden dışkı ile vücuttan atılırken, pek az kısmı ise tedavi gerektirir. Tedavinin amacı yabancı cismin çıkarılmasıdır. Tedavide en sık kullanılan, güvenli ve etkili yöntem bronkoskop ile yabancı cismin alınmasıdır. Bronkoskopi lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Ayrıca hastaya genel anastezi yapılarak, endoskoskopi yardımıyla da yabancı cisim vücuttan çıkarılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz