YANIK İZLERİ NEDENİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıcak su ile yanma en sık karşılaşılan yanık nedenidir. Bunun yanında alev, yanan bir cisim, soba, mangal, kızgın cisimler, bazı sıvılar, elektrik çarpmaları, kimyasal maddeler ve radyasyon gibi bir çok etken de ciltte yanığın oluşmasına neden olur. Ciltteki yanığın derecelendirilmesine bağlı olarak, belirtiler de birbirinden farklılık gösterir. Birinci derecede yanıklarda yüzeysel bir yanık meydana gelir ve cildin kızarmasına sebep olur.

İkinci derecede yanıklarda, cildin deri kalınlığının bir kısmı yanmıştır ve hafif ağrı, ciltte su toplaması gibi belirtiler görülür. Üçüncü derece yanıkta, derinin tüm katmanlarında yanıklar vardır. Cildin görüntüsü beyaz, incecik ve deride kırılgan bir hassasiyet söz konusudur. Dördüncü derece yanıklarda ise üçüncü derecede yanık olan derinin altında bulunan eklem, kemik, tendon gibi dokular zarar görmüştür.

YANIK İZLERİ TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Yanığın teşhisi genellikle klinik gözlemle konulur. Ancak yaranın derinliğinin doğru olarak teşhis edilmesi ve tedavinin seyrini belirleme açısından ilk muayeneden sonra 48-72 saate kadar beklemek ve yeniden değerlendirme yapmak daha doğru olur. Tedavi, yanığın derecesine göre belirlenir. Birinci derece yanıkların tedavisinde, doktor kontrolünde verilen krem yada ilaçların kullanılması tercih edilir.

Bazı durumlarda, aşırıya kaçmamakla birlikte soğuk uygulaması da yararlı olabilir. İkinci derece yanıklarda, öncelikle bir süre pansuman ile takip edilir. İki hafta içinde iyileşebileceği durumda pansuman tedavisi devam eder, ancak aksi durumda deri yaması ile tedaviye yön verilebilir.

Üçüncü ve dördüncü derece yanıklarda ise tıbbi müdahale ile temizlenir ve deri yaması konulur. Yanığın tedavisinde izin kalıp kalmayacağını, yanığın derinliği ve yapılan tedavi süreci belirler. Deformiteler, çekintiler, yapışıklıklar gibi yanık izlerinin tedavisinde probleme yönelik olarak doku nakilleri, lazer uygulamaları ve expander denilen doku genişleticiler sıklıkla kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz