DOLAR 5,6554
EURO 6,2767
ALTIN 272,8
BIST 95.286
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

Zatürre (Pnömoni) Nedir?

Zatürre (Pnömoni) Nedir?
30.12.2018
967
A+
A-

Tıbbi olarak pnömoni şeklinde adlandırılan ve halk arasında bilinen adıyla zatürre adı verilen bu hastalık, akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Genellikle bakteriler başta olmak üzere farklı mikroorganizmalar ile oluşan bir hastalıktır. Her türüne göre değişken bir bulaşıcı durumu bulunurken, çoğunlukla hastanın kendi vücudundan kaynaklanan nedenlerden dolayı pnömoni oluşabilir. Normal durumda vücutta belirli düzeylerde bulunan birçok farklı mikrop, vücut savunması zayıf düştüğü anda pnömoni oluşturabilir. Bu nedenle pnömoni rahatsızlığında kişinin vücut direnci en önemli faktörlerden birisidir.

En önemli olgular arasında ise bu hastalığın doğru bir şekilde tedavi edilmediğinde çeşitli kronik hastalıklara neden olması yer alır. Hastalık ilerleyen dönemde menenjite neden olabilir. Grip ve nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına göre çok daha ciddi olan bu rahatsızlıkta, yapılan araştırmalara göre her yıl ülkemizde 90 bin kişi bu hastalığı yaşamaktadır. Doğru tedavi sağlanmadığında %5 gibi bir ölüm oranı dahi göstermektedir.

Zatürre Bulaşıcı Mı?

Genellikle merak edilen zatürre bulaşıcı mı sorusu için net olarak bulaşıcıdır veya değildir, cevabı vermek zordur. Genel anlamda solunum yolları nedeniyle kişiden kişiye bulaşma özelliği bulunur. Kişilerin birbirine temas etmesi, ortak eşyaları kullanması da bulaşıcı risk oluşturabilir. Özellikle hapşırık ve öksürük sonrasında havaya tutulmuş olan mikrop ile damlacıklar hastalığın çevreye bulaşma olasılığını yükseltir.

Pnömoni yaşayan kişilerin toplumdan belirli bir süre uzak durması ve insanlarla ilişkilerini sınırlaması gerekir. Çünkü bazen tokalaşmak bile hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Özellikle pnömoni hastalığında salgın riski oluşmaması için hastaların belirli bir izole alanda tutulması ve evinde de kullandığı eşyaları dahi ayrı tutması önemlidir.

Zatürre Neden Olur?

Çok sık şekilde bilinen zatürre nedenleri arasında; genellikle vücut florası içerisinde bulunan bakterilerin vücudun zayıf düşmesi sonrasında hastalığı oluşturduğu bilinir. Özellikle yetişkinliğe ulaşan kişilerde pnömoni oluşma riski çok daha yüksek görülmektedir. Çünkü yetişkinlerde yer alan KOAH, kanser, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, tümörler ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi birçok neden de pnömoni riski oluşturabilir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı, uzun süren ameliyatlar geçirmek ve grip salgınlarının görülmesi de pnömoni nedenleri arasında bulunabilir. Normal koşullarda 2 yaşına kadar olan bebeklerde ve 65 yaş üzeri kişilerde risk daha büyüktür. Yatalak hastalarda, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ve kronik hastalığı olan kişiler de risk alanında bulunmaktadır.

Zatürre Belirtileri

Günümüzde en sık şekilde rastlanan ve önemli hastalıklardan biri olan pnömoni hastalığı için çeşitli zatürre belirtileri görülmektedir. Bu belirtiler arasında öncelikle baş ağrısı, çok üşüme, titreme, ateş, göğüs ağrıları ve iştahsızlık gösterilebilir. Fakat belirtiler sadece belirli bir liste halinde her hastada aynı şekilde görülmeyebilir. Her hastanın yaşına ve geçirdiği hastalığın türüne göre belirtiler de değişiklik gösterebilir.

Örneğin bebeklerde zatürre belirtileri yetişkinlere göre daha farklı şekilde görülür. Bebeklerde hafif bir solunum yolu enfeksiyonu gibi başladıktan sonra burun akıntısı, ateş ve öksürük gösterebilir. Fakat pnömoni rahatsızlığı görüldüğünde, çok daha hızlı bir şekilde bu belirtiler ilerleyiş gösterir. Özellikle bebeklerde görülen belirtilerin başında solunum sıkıntısı yer alır. Bunun sıkıntısını ifade edemeyen bebek, burun deliklerini çok daha fazla açıp kapatma yavaşlar ve köprücük kemiği içe çöker. Bilhassa bebeklerde ve çocuklarda 38 dereceden yüksek ateşe de dikkat etmelidir.

Yetişkinlerde görülen belirtiler ise bebeklere göre daha net bir şekilde ortaya çıkabilir. Genellikle şiddetli bir şekilde göğüs ağrıları ortaya çıkarken, baş ağrısı beraberinde gelir. Ayrıca yüksek ateş ve buna bağlı olarak da titreme krizleri yaşanabilir. Nefes alıp verme sırasında bir hırıltı, öksürük ve burunda yoğun bir tıkanıklık oluşabilir. Pnömoni belirtileri arasında özellikle halsizlik, kaslarda ağrı, dudakların morarması ve aşırı derecede su tüketme isteği de ortaya çıkar.

Hastalığın türlerine göre zatürre belirtileri incelendiğinde ise ateşsiz tür pnömoni yüksek ateş ile birlikte ortaya çıkmasa da diğer hastalık belirtilerine benzer şekilde göstermeye devam edecektir. Bu nedenle hastalarda ateş yükselmesi görülmediği için pnömoni riskinden şüphelenmeyerek sadece grip tedavisi gibi tedavi uygulamak, hastalığın süresini uzatmaya neden olabilir.

Hastalığın diğer türü olarak bilinen atipik zatürre belirtileri için ise belirtiler daha sinsi bir şekilde kendini göstermeye başlayacaktır. Hastalığın bu türünde ateş çok yüksek olmamasına rağmen kuru ve inatçı bir öksürük oluşturur. Halsizliğe neden olur ve baş ağrısı görülebilir. Hastalığa bağlı şekilde akciğer dışında başka organlarda da rahatsızlıklar oluşabilir.

Zatürre Teşhisi

Eğer, sayılan şekilde ateşsiz veya atipik zatürre belirtileri gösteriyorsanız, mutlaka vakit kaybetmeden doktor kontrolüne başvurmalısınız. Doktorlar tarafından yapılan muayenelerde genellikle hastalığın teşhisinin koyulabilmesi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Özellikle erken teşhis bu hastalıkta çok önemli bir nokta da bulunduğu için ilerleyen evrelere ulaşmamak için doktorlar tarafından öncelikle hastanın hikayesi ve şikayetleri dinlenir. Sonrasında fiziki muayene ve gerekli testler gerçekleştirilir.

Tam olarak hastalık tanısı konulabilmesi için kan sayımı, salya testi, plevral sıvı testi, bronkoskopi, göğüs taraması veya oksimetri gibi testler gerçekleştirilir. Bu testler ile güdülen temel amaç, kandaki oksijen miktarının ölçülmesi, solunum yollarının tetkik edilmesi ve bağışıklık sistemi durumunun gözden geçirilmesidir.

Zatürre Tedavisi

Ortaya çıkan zatürre belirtileri sonrasında muayene olarak pnömoni teşhisi konulduğunda, hızlı bir tedaviye başlanmalıdır. Pnömoni tedavisinde öncelikli olarak ilaçlar kullanılmaktadır. Kişide kronik bir rahatsızlık veya çok ağır ateş gibi koşullar görülüyorsa, hastane ortamında tedavi sağlanabilir. Hastalıkta mutlak bir şekilde ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalı ve ilaç kullanım süresinde de kontrollere devam edilmelidir.

Bebeklerde ve 60 yaş üstü hastalarda tedavinin sürekli kontrol altında tutulması için hastane ortamında tedaviye devam etmek daha avantajlıdır. Çünkü bu durumlarda yoğun tepkiler görüldüğünde yoğun bakıma alınma ihtimali bulunabilir. Özellikle pnömoni tedavisinde sağlıklı gıdaların düzenli ve bol şekilde tüketilmesi ve sıklıkla vitamin alınması gerekir. Hastanın beslenme sürecine dikkat etmeli, sigara, sigara dumanı ve alkolden uzak durması sağlanmalıdır. Uygulanan tedavi sürecinde hastanın eşyaları diğer kişilerden ayrılmalı, temiz hava ve temiz ortama dikkat etmelidir.

Zatürre İlaçları

Görülen zatürre belirtileri sonrasında doktor tarafından uygulanan tedavi yöntemlerine göre ilaçlar genellikle antibiyotik kullanımı ile başlar. Antibiyotik ilaçlar, erken aşamalarda teşhis konulduğunda bir haftaya kadar olabilmektedir. İlerleyen pnömoni teşhislerinde ise 21 gün gibi bir süre ile dahi antibiyotik kullanılabilir. Bu ilaçlarda etken madde olarak moksifloksasin gibi maddeler bulunabilir. Fakat hastaların alerji durumlarında dikkat edilerek ilaç verilir. Ayrıca ilerleyen aşamalarda nefes almayı kolaylaştırmak için ilaçlı bir şekilde solunum desteği verilebilir. Gereken durumda antibiyotikler daha hızlı etki etmesi için enjeksiyon yoluyla uygulanabilir. Ateş ve baş ağrısı gibi etkilerin giderilmesi için de ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, öksürük şurupları ve vitamin takviyeleri sağlanabilir.

Zatürre Aşısı

Pnömoni hastalığını önleyebilmenin temel yollarından birisi hayatınıza dikkat etmek ve sürekli iyi şekilde beslenmelidir. Fakat tıbbi önlem yollarından biri olarak zatürre aşısı gösterilebilir. Hastalıktan korunmanın başlıca yollarından biri olan bu aşı, çoğu zaman 5 yıla kadar etkisini sürdürebilir. Vücuda direnç kazandırması sayesinde doğumdan 2 ay sonra bebeklerde, bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ve 60 yaş üzeri olan kişilerde genellikle uygulanmaktadır. Özellikle bu aşı HIV virüsü taşıyıcılarında ve AIDS yaşayan kişilerde uygulanmalıdır. Genellikle streptococcus pneuminiae bakterisi nedeniyle oluşan bu hastalıkta sunulan aşıda pnomokok aşısı olarak bilinmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.