Zona, varisella zoster denilen virüsün sebep olduğu bir deri hastalığıdır. Bu virüsün vücuda ilk girişi sonucunda su çiçeği hastalığı meydana gelir. Su çiçeği hastalığı geçtiğinde ise varisella zoster virüsü sinir hücrelerinin köklerinde yerleşir ve uzun süre sessiz bir biçimde kalır. Vücut direncinin düşmesi ile beraber sessiz biçimde duran zona virüsü, zona hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Zona hastalığı halk arasında kuşak hastalığı veya gece yanığı olarak da adlandırılır. Hastalık çoğunlukla 50 yaş üzerindeki bireylerde görülür.

Zona hastalığının neden olur?

Zona hastalığının nedeni varisella zoster adı verilen virüstür. Bu virüs yaş, ateşli hastalık, üzüntü, stres, depresyon, yorgunluk, uykusuzluk, beslenme bozukluğu, ışın tedavileri, kanser, AIDS hastalığı, direnç düşürücü ilaçlar, kaza ve zehirlenme gibi durumlar sonucunda bağışıklık sisteminin düşmesiyle birlikte zona hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Zona, vücudun bir yarısında özellikle gövde başta olmak üzere göğüs, kalça ve yüzde yerleşim gösteren bir hastalıktır. Fakat tuttuğu sinirlerin yerleşimine göre vücudun her yerinde de görülebilir.

Zona hastalığının belirtileri

Zona hastalığında ilk olarak hastalığın çıkacağı alanda ağrı, yanma, batma hissi gibi belirtiler oluşur. Bunun yanında ağrıya, deride duyarlılık, ateş, halsizlik gibi semptomlar da eşlik edebilir. Bu belirtilerden 2-3 gün sonra deride döküntüler meydana gelir. Bu hastalıkta görülen döküntüler; tek taraflı, orta hattı geçmeyen, kuşak şeklinde yerleşmiş, kırmızı ve ödemli zeminde grup halinde su dolu kabarcıklar şeklindedir. Ayrıca bu kabarcıklar zamanla iltihaplı hale de gelebilir.

Zona Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Zona hastalığının teşhisi genellikle derideki döküntülerin görünümleri ve yerleşim yerlerine bakılarak kolayca konulabilir. Ancak bazı durumlarda ayırıcı tanı olarak kabarcıklardaki sıvıda bulunan bazı hücrelerin mikroskop ile incelenmesi gerekebilir.

Zona hastalığı çoğunlukla birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşme gösterir. Ancak ağrılı süreci azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için tedavide çeşitli ilaçlardan da yararlanır. Bu hastalığın tedavisinde virüsün gelişimini engelleyen antiviral tabletler veya kremler, içi sıvı dolu kabarcıkların tedavisinde bazen antibiyotik ve antiseptik solüsyonlar, B12 vitamini, ıslak pansuman ve ağrı kesiciler kullanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz