Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2017

Hamilelerin Kortizon Kullanması Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelerin Kortizon Kullanması Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelerde ilaç kullanılması pek arzu edilen bir durum değildir. Ancak romatizmal hastalıklar gibi kronik hastalığı olan kadınlar doğal olarak çocuk sahibi olmak istemektedirler. Bu durum da gebelik boyunca ister istemez kortizon gibi bazı ilaçların kullanılması gerekebilmektedir. Soruya kısaca yanıt vermek gerekirse zorunlu durumlarda, mümkün olan en düşük doz ve en kısa süreyle kullanılabilir.

Gebelikte kortizon kullanımı anne ve karnındaki çocuğa yönelik bazı riskler taşımaktadır. Yapılan araştırmalar ve vaka bildirimlerinden çıkan sonuçlara göre gebelikte ilaç kullanılması durumda anne ve karnındaki çocukta olması muhtemel yan etkiler açısından risk kategorileri oluşturulmuştur. Bu risk kategorilerine göre kortizon gebelik boyunca C kategorisinde yer alırken ilk üç ay için ise D kategorisinde yer almaktadır. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz;

 1. Tüm gebelik süreci göz önüne alındığında kortizon potansiyel bir risk taşımakla birlikte anne adayına riskler anlatılmak kaydıyla kar zarar oranı gözetilerek kullanılabilir.
 2. Gebeliğin ilk üç ayında ise kortizon kullanımının bebek üzerine olası yan etkisi daha belirgindir. Bu nedenle anne sağlığı açısından kullanılması zorunlu durumlarda kullanılmalıdır.

Bu durumda aklınıza gebelikte kortizon kullanırsam hangi sorunlarla karşılaşırım sorusu gelmesi muhtemeldir. Bu konuda kısaca bilgi vermek gerekirse,

 1. Gebelikte kortizon kullanan annelerin çocukluklarında normalden 2-3 kat daha fazla oranda yarık damak veya dudak gelişmektedir. Bu risk özellikle gebeliğin ilk üç ayında ve yüksek doz kortizon kullanan gebelerde ortaya çıkmaktadır. Diğer yan etkiler çok nadir ve gebedeki mevcut hastalığa bağlı olma olasılığı yüksektir
 2. Gebelikte kortizon kullanımı annede de bazı riskleri beraberinde getirebilir. Bunlar gebeliğe bağlı hipertansiyon ve diyabet, osteoporoz ve enfeksiyona yakınlık olarak özetlenebilir. Ancak bu yan etkiler daha çok kortizonun yüksek dozlarda kullanıldığında ortaya çıkar.
 3. Gebeliğin son altı ayında 3 haftadan daha uzun süre günde 20 mg kortizonu alınması durumunda doğum sırasında adrenal yetersizlik dediğimiz böbrek üstü bezlerinin yetersiz çalışması ortaya çıkabilir. Bu nedenle doğum öncesi ve sırasında gerekli önlemleri alınması gerekmektedir.
 4. Sıklıkla romatizmal hastalıkların tedavilerinde kısa etkili kortizonlar olan prednizon, prednizolon ve metil prednizolon kullanılır. Gebelerde kullanılan prednizon ve prednizolon çok az bir kısma göbek kordonundan bebeğe geçer. Bu nedenle gebelerde kortizon olarak prednizon veya prednizolon tercih edilmelidir

Sonuç olarak konuşmamım başında söylediğim gibi gebelikte zorunlu durumlarda mümkün olduğunca en az dozda kortizon kullanılabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. eda dedi ki:

  38. Haftadayım sıcaktan dolayı isilik ve kaşıntılarım var doktorum 1 tane kortizon igne ve krem verdi.
  Verikleri CELESTONE Ampul 1 adet
  DERMATOP merhem
  ZYRTEC 10 MG tablet
  Sizce bunlari kullanmam bebegime zararı olur mu?

  1. Saglik Uzmani dedi ki:

   Merhaba Eda Hanım, doktorunuz tüm riskleri değerlendirerek vermiştir ilaçları. Uygulamanız en doğrusu.. Geçmiş olsun..

 2. Ali dedi ki:

  Esim 8 haftalik hamile ve hamile kaldigi siralar 1 hafta hergun alerji hapi kullanmisti ve bu hapin icinde kortizon etkiside varmis ve bu haplari hamile kaldigi haftalarda kullanmisti tahminen. Sizce bebege bir etkisi olurmu??? Veya kortizon etkisi vucutta nekadar surer???yardimci olurmusunuz??

 3. imren dedi ki:

  Son adet tarihim 3 eylül 24 eylülde boyun ağrısıyla acile gittim doktor diklorin 75mg/10 am ve maxthio 4mg/ml iğne vurdurdu. Gebe olabileceğimi söyledim ama günün geçmediyse birsey olmaz dedi. Şimdi 7hafta 5 günlük hamileyim. Iğneden dolayı çok tedirginim . Doktor bebeğe zarar vermiş olabilir dedi. Bu konuda bilginizi paylaşırsanız sevinirim.

  1. sağlık danışmanı dedi ki:

   imren hanım

   kas gevşetici ve non steroid ağrı kesiciler gebeliğin ilk haftalarında bebeğe zarar vermezler. tek kullanımlık biz doz almışsınız. henüz hücre bölünmesi evresinde olan bebek bundan etkilenmeyecektir. umarım sağlıklı bir hamilelik geçirirsiniz.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz