Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kalp kaslarını besleyen damarların kan pıhtısı nedeniyle tıkanması ve kalbin bir kısmına kan ulaşamaması sonucu; bölgedeki hücrelerin ölmesi olarak tanımlanabilen kalp krizi ölümle sonuçlanabilen ciddi bir sağlık sorunudur.

Kalp krizi başlı başına bir hastalık olmaktan ziyade; metabolizmadaki diğer sorunların bir göstergesi ve sonucu olarak kabul edilir. Göğüs bölgesinde ağrı en sık görülen kalp krizi belirtileri arasında yer alır. Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve bu belirtilerin fark edilmesi halinde acil tıbbi destek alınması gereklidir.

Herhangi bir yaşta meydana gelebilen kalp krizinin görülme riski; şeker hastalarında, fazla kilolu olanlarda, yüksek tansiyon sorunu yaşayanlarda, sigara içenlerde, kolesterol oranı yüksek olanlarda, ailesinde kalp rahatsızlıkları bulunanlarda ve yoğun stres altında kalanlarda artış gösterir.

Kalp Krizi Nedir?

Kalp kaslarının sağlıklı çalışması için düzenli olarak oksijen alması gerekir. Kan yoluyla taşınan oksijen sayesinde kalp kasları beslenir ve kan pompalamaya sorunsuz bir şekilde devam eder.

Kalp damarlarının daralması ya da kireçlenmesi, plak oluşumunun ilerlemesi ya da kan pıhtısı oluşması sonucu kalbi besleyen kan damarlarında tıkanıklık meydana gelmesi ile; kanın kalbin bir kısmına erişememesi ve bu bölgedeki hücrelerin ölmesi “kalp krizi” olarak adlandırılır.

Kalp krizi ölümcül olabileceği için kalp krizi belirtileri yakından takip edilmeli ve kalp krizi tedavisi aksatılmamalıdır. Kalp krizi belirtileri aniden görülebileceği gibi kalp krizi sonrasında da etkisini belli edebilir.

Kalp krizi sırasında oluşan damar tıkanıklığının olumsuz etkisinin mümkün olduğunca minimize edilmesi için tıkanan damarın en kısa sürede açılması gerekir.

Kalp krizi geçiren kişilere ilk iki saat içerisinde yapılan müdahalelerin sonuçlarının başarılı olduğu bilinmektedir. Müdahalede geç kalınması, hayatta kalma şansını azaltır.

Kalp Krizi Belirtileri

“Kalp krizi belirtileri nelerdir?” sorusuna verilebilecek tek bir yanıt yoktur. Kadınlarda kalp krizi belirtileri ve erkeklerde kalp krizi belirtileri arasında dahi ayrımlar oluşabilir. Bazı belirtiler acil tıbbi destek çağrılmasını gerektirebilir. En sık görülen kalp krizi belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Göğüste, kolda, boyun ve sırra ağrı, hassasiyet, uyuşma hissi
 • Öksürme, mide bulantısı ve kusma,
 • Aşırı halsizlik ve sersemlik,
 • Nefes almakta zorlanma,
 • Yüzde renk değişimi, soluklaşma,
 • Genel anlamda “kötü” hissetme,
 • Soğuk soğuk terleme ve
 • Kalp ritimlerinde düzensizlik

Kalp Krizi Nedenleri

Kalp krizi nedenleri kişinin müdahale edebileceği ve müdahale edemeyeceği nedenler olarak iki ayrı grupta değerlendirilebilir.

Yaşın ilerlemesi, etnik köken, aile öyküsü ve cinsiyet gibi unsurlar kişinin kontrolünde olmayan kalp krizi nedenleri arasında gösterilebilir. Ancak kalp krizi nedenleri genel olarak engellenebilir nitelik taşımaktadır. Kalp krizine neden olan risk faktörleri kişinin hayat tarzını değiştirmesiyle azaltılabilir.

Kalp krizinin temel sebebi kalbe ulaşan ve kalbi besleyen kan damarlarının işlevini kaybedip tıkanmasıdır. Kalp krizi nedenleri olarak sayılan unsurlar kalp damarlarında tıkanıklığa yol açan faktörlerdir. Diğer bir deyişle; kalp krizi ve “koroner arter hastalığı” nedenleri benzerlik gösterir.

Kalp damarlarında tıkanıklık oluşmasına yol açan nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sigara Tüketimi:Sigara tüketimi, kandaki oksijen oranını azaltır ve kan damarlarının duvarlarının yapısal değişime uğrayıp daralmasına neden olur. Kan damarlarının sertleşmesinde de rol oynayan sigara tüketiminin bırakılması kalp krizine yakalanma riskini azaltır.
 • Yüksek Kolesterol: Kolesterol yüksekliği damarların iç çeperinde plak oluşumunu arttırır. Damarların içerisinde oluşan plaklar zaman içerisinde birikmeye devam ederek kan damarlarının tıkanmasına yol açabilir.
 • Yüksek Tansiyon: Kan basıncının gereğinden fazla olması durumu genellikle hastanın kendisi tarafından anlaşılmayabilir. Ancak tansiyonun yüksek olması ve bu durum için tedavi uygulanmaması damarların gereğinden fazla zorlanmasına yol açar. Zaman içerisinde damarlar fonksiyonlarını kaybederler ve yüksek tansiyon hastaları kalp krizine yakalanabilir.
 • Diyabet: Şeker hastalığı damar duvarlarının elastikiyetini azaltır, damar iç yüzeylerine hasar verir ve kanda pıhtılaşmayı arttırır. Hareketsiz yaşam ile birleşen diyabet hastalığı etkileri kalp krizinin en çok görülen nedenleri arasında yer alır.
 • İlerleyen Yaş: Kalp krizi sadece yaşlı kişilerde görülmese de; görülme sıklığının yaş ilerlemesiyle birlikte artış gösterdiği bilinmektedir. İlerleyen yaş damar sağlığını geriletip damarlarda kireçlenme ve daralma oluşumuna yol açarak kalp krizini tetikleyebilir.
 • Obezite: Birçok hastalığın sebebi ve aynı zamanda sonucu olan obezite; kalp krizinin en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Obezite ve hareketsizlik damarların işlevini kaybetmesine, damar sertliğine ve damar çeperlerinde plak oluşuma yol açarak kalp krizine neden olabilir.
 • Stres: Uzun süreli strese maruz kalınması zaman içerisinde kan basıncındaki farklılaşmalarla birlikte damar sertleşmesine yol açabilir. Stresin tek başına bile etkisi varken; kişilerin stresle başa çıkma yöntemleri de (sigara, yemek yeme, alkol tüketimi) kalp krizi riskini çoğaltabilir.

Kalp Krizi Tedavisi

Kalp krizi belirtileri gözlemlenen kişilerin acil tıbbi destek almaları gerekir. Kalp krizi teşhisi için kan testleri, EKG, ekokardiyografi gibi tetkik yöntemlerine başvurulur. Aynı zamanda “Ağrılar ne zaman başladı, nefes almada zorluk yaşandı mı, soğuk terleme görüldü mü, dinlenince göğüs ağrısı geçti mi?” gibi sorularla hastalık öyküsü hakkında detaylı bilgi edinilir.

Tetkikler sonucunda kişinin kalp krizi geçirdiği tespit edilirse kalp krizi tedavisi süreci zaman kaybedilmeden başlatılır. Kalp krizi tedavisinde ilaçlar ve cerrahi müdahalelere başvurulabilir.

Kalp Krizinin İlaçla Tedavisi

Kan pıhtısını yok etmek ve yeniden oluşumunu önlemek için uygulanan ilaç tedavisi, kalp krizi gerçekleştikten kısa süre sonra başlatılmalıdır. İlaç kullanımı geciktirilirse, pıhtının yol açtığı hasarlar geri döndürülemez şekilde artabilir. Kan sulandırıcı ve damar genişletici etkisi olan ilaçlar bu süreçte hastaya verilir.

Kalp Krizinin Cerrahi Tedavisi

 Tıkanan damarın açılmasına yönelik cerrahi müdahalelere de kalp krizi tedavisi kapsamında yer verilir. Balon anjiyoplasti ile daralma meydana gelen damara girilir, tıkanma noktasında balon kontrollü olarak çıkarılarak tıkanmanın açılması amaçlanır.

Balon anjiyoplasti işlemi ile damarda yeterli bir açılma sağlanamadığı durumlarda ya da damar içerisinde çatlama veya yırtılma gibi hasarlar oluştuğunda damar içerisine stent yerleştirilir. Bu tedavi yöntemleri  uygulandığında büyük çoğunlukla başarı sağlanır. Ancak zaman zaman bypass ameliyatına da başvurulması gerekebilir.

Kalp krizi tedavisini sadece uzmanların yaptıkları müdahalelere indirgemek doğru olmaz. Kalp krizi tedavisi bir süreç olarak düşünülmeli ve hastaların kalp damar sağlığını iyileştirmek adına hayat tarzlarını değiştirmeleri gerekir.

Kalp krizine neden olan temel unsurun belirlenmesi ve tedavinin kapsamının bu doğrultuda genişletilmesi gerekebilir. Aynı zamanda hastaların sigara kullanımını bırakması, beslenmelerine dikkat etmesi, kilo sorunları varsa diyet yapması, daha hareketli bir hayat benimsemesi ve stresten mümkün olduğunca uzak durması kalp krizi tekrarlama ihtimalini azaltacaktır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Acil Tıp

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık